Tommy Smith Invitational


Middlesboro boys, girls place in top five

Staff Report



Photos by Ray Welch | Daily News Middlesboro’s boy and girl teams placed in the top five during Friday’s Tommy Smith Invitational at Knox Central High School


A Pineville runner leaps over a hurdle during Friday’s track meet. The Pineville girls’ team finished sixth while the boys’ team came in ninth.


Below are the results of the Tommy Smith Invitational held at Knox Central High School held on Friday.

Event 1 — Girls 4×800 Meter Relay

Finals

1. Middlesboro ‘A’ — 11:33.69 10

1) Wright, Jocelyn 08 2) James, Mallory 07

3) Schneider, Makena 07 4) Rose, Grace 08

2. Bell County ‘A’ 11:56.92 8

1) Browning, Brea 10 2) Brannon, Jasmine 07

3) Mason, Kayleigh 09 4) Bryant, Lindsay 11

3. Southwestern High School ‘A’ 12:03.39 6

1) Phelps, Kaeona 10 2) Hines, Sarah 09

3) Daulton, Aubrey 07 4) Gregory, Autumn 09

4. Harlan County High School ‘A’ 12:13.85 5

1) Graham, Katie 10 2) Hensley, Katelyn 10

3) Rowe, Taylor 10 4) Cornett, Allison 12

5. Knox Central High School ‘A’ 12:29.26 4

1) Mills, Hannahbeth 08 2) Phipps, Emily 08

3) Phipps, Abby 08 4) Brown, Monica 09

Event 2 — Boys 4×800 Meter Relay

1. Knox Central High School ‘A’ 9:18.37 10

1) Logan, Jacob 12 2) Elliot, Brayden 10

3) Hurst, Jared 09 4) Teague, Caleb 11

2. Harlan County High School ‘A’ 9:18.69 8

1) Lee, Josh 10 2) Carmical, Zachary 09

3) Lewis, Alex 11 4) Dean, James 10

3. Southwestern High School ‘A’ 9:31.40 6

1) Sabine, Earley 11 2) Ramsey, Daulton 11

3) Cooper, Austin 11 4) Jones, Matt 11

4. Whitley County ‘A’ 9:43.45 5

1) Gibbs, Aaron 10 2) Lawson, Spencer 12

3) Surgner, Rusty 10 4) Wilson, Jared 10

5. Clay County High School ‘A’ 10:04.42 4

1) Boley, Jared JR 2) Allen, Jacob SR

3) Ferrell, Tyler SR 4) Stivers, Robert SR

———

6. Middlesboro ‘A’ 12:01.23 3

1) Davis, Jake 07 2) Kelley, J’Oaveon 10

3) Brush, Tanner 09 4) Bogonko, Caleb 08

Event 3 — Girls 100 Meter Hurdles

1. Stephens, Abby — HACO 20.02 1 10

2. Morales, Haley — Bell County 20.56 1 8

3. Moore, Nevada — Knox 20.71 2 6

4. Brooks, Kennedy — Knox 20.82 1 5

5. Ramic, Ermina — Southwestern 21.26 1 4

———

6. Hatfield, Haven — Middlesboro 21.28 2 3

Event 4 — Boys 110 Meter Hurdles

1. Strunk, Devin — Southwestern 17.53 10

2. Doan, Willie — HACO 18.24 8

3. Braden, River — Whitley County 19.59 6

4. Rowe, John — Whitley County 20.13 5

5. Lanham, Blake — Southwestern 20.16 4

———

7. Napier, Nathan — Middlesboro 21.49 2

Event 5 — Girls 100 Meter Dash

1. McHargue, Phebe 10 HACO 14.06 1 10

2. Wolfe, Sarah FR CCHS 14.53 1 8

3. Cupp, Aubree 09 Bell County 14.54 1 6

4. Cruz-Rivera, Jasanea 11 Southwestern 14.56 2 5

5. Westfelt, Shiann 09 HACO 14.65 1 4

———

7. James, Kayla — Middlesboro 14.93 1 2

8. Brooks, Taegan — Middlesboro 14.98 1 1

10. Fortner, Elayne — Pineville15.26 2

13. Hariston, Ajiyah — Bell County 17.06 2

15. Elliot, Sarah — Pineville 18.67 2

Event 6 — Boys 100 Meter Dash

1. Vaught, JP — Southwestern 11.03 1 10

2. Edwards, Patric — Southwestern 11.50 1 8

3. Gregory, Xavier — Knox 11.52 3 6

4. Rose, Cam — Whitley County 11.80 1 5

5. Hickey, Sean — Whitley County 11.84 3 4

———

9. Jackson, Anthony — Middlesboro 12.33 1

11. Watts, Daniel — Pineville 12.40 2

12. Mason, Alex — Middlesboro 12.57 1

14. Saylor, Isaac — Pineville 12.78 2

15. Brannon, Cody — Bell County 13.65 2

16. Risner, Seth — Bell County 14.04 2

Event 7 — Girls 4×200 Meter Relay

1. Harlan County High School ‘A’ 2:02.07 10

1) McHargue, Phebe 10 2) Johnson, Katelyn 10

3) Conway, Hailey 10 4) Nolan, Kali 12

2. Pineville Track & Field ‘A’ 2:06.62 8

1) Short, Autumn SR 2) Howard, Anna JR

3) Helton, Jenah FR 4) Fortner, Elayne FR

3. Southwestern High School ‘A’ 2:10.23 6

1) Burton, Kara 10 2) Moody, Payton 11

3) Cruz-Rivera, Jasanea 11 4) Hines, Sarah 09

4. Clay County High School ‘A’ 2:10.45 5

1) Bowling, Kaitlyn FR 2) Wood, Taylor FR

3) Wolfe, Sarah FR 4) Jones, Savanna 8

5. Whitley County ‘A’ 2:17.38 4

1) Lawson, Brooklyn 11 2) Broyles, Madison 10

3) Parrott, Carmen 10 4) Sampson, Courtney 10

———

6 Bell County ‘A’ 2:25.27 3

1) Hariston, Ajiyah 08 2) Brannon, Jasmine 07

3) Guy, Bailey 09 4) Morales, Haley 10

— Middlesboro ‘A’ DQ Outside exchange

1) James, Kayla 09 2) Brooks, Taegan 07

3) Delk, Katelyn 08 4) Vanover, Alexis 09

Event 8 — Boys 4×200 Meter Relay

1. Southwestern High School ‘A’ 1:36.53 10

1) Edwards, Patric 11 2) Sawyers, Drew 10

3) Smalley, Braylen 12 4) Vaught, JP 10

2. Whitley County ‘A’ 1:39.02 8

1) Swain, Dawson 10 2) Powell, Chandler 09

3) Rose, Cam 10 4) Hickey, Sean 12

3. Harlan County High School ‘A’ 1:41.30 6

1) Owens, Hunter 11 2) Brown, Matt 08

3) Branson, Jacob 11 4) Hall, Christian 11

4. Middlesboro ‘A’ 1:43.09 5

1) Mason, Alex 10 2) Poore, Steven 10

3) Overbay, Josh 10 4) Harriston, Corey 11

5. Knox Central High School ‘A’ 1:44.15 4

1) Reed, Micheal 12 2) Mills, Ethan 08

3) Meyer, Malachi 10 4) Phipps, Conner 12

Event 9 — Girls 1600 Meter Run

1. James, Mallory — Middlesboro 6:03.40 10

2. Cornett, Allison — HACO 6:33.05 8

3. Epperson, Breanna — HACO 6:37.74 6

4. Patterson, Lydia — Southwestern 6:41.48 5

5. Houston, Taylor — Middlesboro 7:18.99 4

Event 10 — Boys 1600 Meter Run

1. Miracle, Mitchell — Bell County 4:43.98 10

2. Lewis, Alex — HACO 5:04.78 8

3. Henry, Jonathan — Bell County 5:18.04 6

4. Lee, Josh — HACO 5:24.09 5

5. Wilson, Jared — Whitley County 5:27.62 4

———

9. Golden, James — Pineville5:46.38

13. Davis, Jake — Middlesboro 6:23.54

Event 11 — Girls 4×100 Meter Relay

1. Harlan County High School ‘A’ 55.95 10

1) McHargue, Phebe 10 2) Johnson, Katelyn 10

3) Conway, Hailey 10 4) Nolan, Kali 12

2. Clay County High School ‘A’ 58.55 8

1) Wood, Taylor FR 2) Smith, Luci SR

3) Jones, Savanna 8 4) Wolfe, Sarah FR

3. Southwestern High School ‘A’ 58.90 6

1) Burton, Kara 10 2) Pitman, Kelsie 12

3) Burton, Mahala 12 4) Ridner, Brandi 12

4. Middlesboro ‘A’ 59.47 5

1) James, Kayla 09 2) Brooks, Taegan 07

3) Delk, Katelyn 08 4) Vanover, Alexis 09

5. Whitley County ‘A’ 1:00.96 4

1) Lawson, Brooklyn 11 2) Broyles, Madison 10

3) Parrott, Carmen 10 4) Sampson, Courtney 10

———

7. Bell County ‘A’ 1:09.97 2

1) Hariston, Ajiyah 08 2) Brannon, Jasmine 07

3) Guy, Bailey 09 4) Woody, Lindsey 08

Event 12 — Boys 4×100 Meter Relay

1. Southwestern High School ‘A’ 45.09 10

1) Edwards, Patric 11 2) Sawyers, Drew 10

3) Smalley, Braylen 12 4) Vaught, JP 10

2. Whitley County ‘A’ 46.70 8

1) Swain, Dawson 10 2) Faulkner, Zach 09

3) Rose, Cam 10 4) Hickey, Sean 12

3. Knox Central High School ‘A’ 46.98 6

1) Meyer, Malachi 10 2) Mills, Ethan 08

3) Phipps, Conner 12 4) Gregory, Xavier 12

4. Middlesboro ‘A’ 47.43 5

1) McWilliams, Owen 11 2) Overbay, Josh 10

3) Jackson, Anthony 11 4) Harriston, Corey 11

5. Harlan County High School ‘A’ 47.43 4

1) Owens, Hunter 11 2) Brown, Matt 08

3) Branson, Jacob 11 4) Hall, Christian 11

Event 13 — Girls 400 Meter Dash

1. Reed, Cassi — Southwestern 1:03.73 1 10

2. Wright, Jocelyn — Middlesboro 1:09.23 1 8

3. Johnson, Katelyn — HACO 1:09.41 1 6

4. Howard, Anna — Pineville 1:10.97 2 5

5. Owens, Kassy — HACO 1:13.53 1 4

———

7. Fortner, Elayne — Pineville 1:15.53 2 2

12. Mason, Kayleigh — Bell County 1:18.98 1

14. Brannon, Jasmine — Bell County 1:23.40 2

15. Wilder, Madison — Pineville x1:27.69 2

16. Elliot, Sarah — Pinevillex1:33.13 2

Event 14 — Boys 400 Meter Dash

1. Sawyers, Drew — Southwestern 52.91 1 10

2. Stivers, Robert — CCHS 53.40 1 8

3. Richardson, Andrew — Southwestern 54.72 1 6

4. Owens, Hunter — HACO 56.96 2 5

5. Poore, Steven — Middlesboro 57.16 1 4

———

8. Southerland, Sean — Bell County 59.39 1 1

12. Eldridge, Isaac — Bell County 1:01.34 1

13. Smith, Ethan — Pineville 1:01.51 3

15. Hubbard, Christian — Middlesboro 1:05.06 2

17. Gregory, Will — Pineville 1:11.30 3

18. Bower, Jacob — Pineville x1:19.47 2

Event 15 — Girls 300 Meter Hurdles

1. Nolan, Kali — HACO 53.24 1 10

2. Brown, Monica — Knox 54.03 1 8

3. Moore, Nevada — Knox 55.75 1 6

4. Lawson, Brooklyn — Whitley County 1:01.25 2 5

5. Cornett, Mekenzie — HACO 1:01.61 1 4

———

7. Morales, Haley — Bell County 1:02.92 1 2

9. Howard, Laurel — Pineville 1:06.39 2

Event 16 — Boys 300 Meter Hurdles

1. Braden, River — Whitley County 46.30 1 10

2. Reed, Micheal — Knox 47.35 2 8

3. Logan, Jacob — Knox 47.74 2 6

4. Napier, Nathan — Middlesboro 48.76 1 5

5. Lanham, Blake — Southwestern 49.01 1 4

———

9. Saylor, Isaac — Pineville 51.06 2

Event 17 — Girls 800 Meter Run

1. Reed, Cassi — Southwestern 2:38.14 10

2. Rose, Grace — Middlesboro 2:49.74 8

3. Browning, Brea — Bell County 2:51.55 6

4. Phelps, Kaeona — Southwestern 2:52.76 5

5. Graham, Katie — HACO 2:54.86 4

———

6. Bryant, Lindsay — Bell County 2:55.09 3

7. Howard, Anna — Pineville 3:10.98 2

8. Schneider, Makena — Middlesboro 3:11.66 1

Event 18 — Boys 800 Meter Run

1. Jones, Matt — Southwestern 2:19.18 10

2. Sabine, Earley — Southwestern 2:20.72 8

3. Carmical, Zachary — HACO 2:21.72 6

4. Lee, Josh — HACO 2:25.76 5

5. Boyles, Zach — Whitley County 2:30.73 4

———

8. Golden, James — Pineville 2:36.75 1

10. Smith, Ethan — Pineville 2:52.15

11. Brush, Tanner — Middlesboro 2:53.54

12. Gregory, Will — Pineville x2:54.26

13. Stewart, Noah — Bell County 2:56.70

14. Davis, Jake — Middlesboro 3:03.91

Event 19 — Girls 200 Meter Dash

1. Conway, Hailey — HACO 29.67 1 10

2. Brown, Monica — Knox 30.63 1 8

3. Cupp, Aubree — Bell County 30.77 1 6

4. James, Kayla — Middlesboro 31.08 1 5

5. Westfelt, Shiann — HACO 31.09 1 4

———

7. Helton, Jenah FR Pineville 32.25 2 2

9. Morales, Haley 10 Bell County 32.89 2

10. Delk, Katelyn 08 Middlesboro 33.06 1

14. Wilder, Madison Pineville 37.28 2

Event 20 — Boys 200 Meter Dash

1. Vaught, JP — Southwestern 22.36 1 10

2. Gregory, Xavier — Knox 23.78 2 8

3. Sawyers, Drew — Southwestern 23.85 1 6

4. Harriston, Corey — Middlesboro 24.52 1 5

5. Rose, Cam — Whitley County 24.55 1 4

———

12. Brown, Matthew — Middlesboro 26.63 1

14. Risner, Seth — Bell County 28.79 1

Event 21 — Girls 3200 Meter Run

1. James, Mallory — Middlesboro 12:50.13 10

2. Phelps, Kaeona — Southwestern 14:12.00 8

3. Cornett, Allison — HACO 14:29.84 6

4. Taylor, Allison — Southwestern 14:31.05 5

5. Epperson, Breanna — HACO 14:40.65 4

— Guy, Bailey — Bell County DNF

Event 22 — Boys 3200 Meter Run

1. Miracle, Mitchell — Bell County 10:46.19 10

2. Lewis, Alex — HACO 11:24.73 8

3. Henry, Jonathan — Bell County 11:26.04 6

4. Carmical, Zachary — HACO 11:37.96 5

5. Lawson, Spencer — Whitley County 11:38.18 4

Event 23 — Girls 4×400 Meter Relay

1. Harlan County High School ‘A’ 4:41.52 10

1) Owens, Kassy 08 2) Johnson, Katelyn 10

3) Nolan, Kali 12 4) McHargue, Phebe 10

2. Southwestern High School ‘A’ 4:45.93 8

1) Ridner, Brandi 12 2) Daulton, Aubrey 07

3) Gregory, Autumn 09 4) Reed, Cassi 12

3. Knox Central High School ‘A’ 5:03.10 6

1) Mills, Hannahbeth 08 2) Phipps, Emily 08

3) Phipps, Abby 08 4) Brown, Monica 09

4. Middlesboro ‘A’ 5:12.06 5

1) Wright, Jocelyn 08 2) Bohne, Hannah 09

3) Schneider, Makena 07 4) Houston, Taylor 08

Event 24 — Boys 4×400 Meter Relay

1. Southwestern High School ‘A’ 3:48.21 10

1) Richardson, Andrew 10 2) Sabine, Earley 11

3) Kincer, Dylan 11 4) Lanham, Blake 11

2. Knox Central High School ‘A’ 3:51.89 8

1) Reed, Micheal 12 2) Hammons, Landon 11

3) Teague, Caleb 11 4) Logan, Jacob 12

3. Harlan County High School ‘A’ 3:59.58 6

1) Owens, Hunter 11 2) Dean, James 10

3) Lewis, Alex 11 4) Doan, Willie 11

4. Bell County ‘A’ 4:04.68 5

1) Abner, Tyler 10 2) Southerland, Sean 12

3) Henry, Jonathan 10 4) Miracle, Mitchell 11

5. Whitley County ‘A’ 4:10.20 4

1) Gibbs, Aaron 10 2) patel, neel 10

3) Surgner, Rusty 10 4) Hathaway, D. 12

———

6. Middlesboro ‘A’ 4:14.93 3

1) Poore, Steven 10 2) Watkins, Treyvon 10

3) Hubbard, Christian 10 4) Padgett, Andrew 10

Event 27 — Girls High Jump

1. Brown, Amber — Knox 5-00.00 10

2. Owens, Kassy — HACO 4-08.00 8

3. Reed, Cassi — Southwestern 4-06.00 6

4. Blanton, Madison — HACO 4-04.00 5

5. Ramic, Ermina — Southwestern 4-02.00 3.50

5. Brooks, Kennedy — Knox 4-02.00 3.50

———

7. Cupp, Aubree — Bell County J4-02.00 2

— Mason, Kayleigh — Bell County NH

Event 28 — Boys High Jump

1. Brock, Treavor — Southwestern 5-10.00 10

2. Ramsey, Daulton — Southwestern J5-10.00 8

3. Powell, Chandler — Whitley County 5-06.00 6

4. Padgett, Andrew — Middlesboro 5-04.00 5

5. Joseph, Kyton — HACO 5-02.00 4

———

6. Poore, Steven — Middlesboro J5-02.00 3

Event 29 — Girls Long Jump

1. Brown, Amber — Knox 15-00.50 10

2. Blanton, Madison — HACO 14-09.25 8

3. Cupp, Aubree — Bell County 13-10.25 6

4. Stephens, Abby — HACO 13-07.25 5

5. Short, Autumn — Pineville 13-02.25 4

———

7. Helton, Jenah — Pineville 11-10.00 2

9. Hubick, Rylee — Middlesboro 10-06.50

10. Hatfield, Haven — Middlesboro 9-11.00

11. Mason, Kayleigh — Bell County 9-08.50

Event 30 — Boys Long Jump

1. Gregory, Xavier — Knox 20-07.75 10

2. Miller, Cameron — Southwestern 18-08.00 8

3. Joseph, Kyton — HACO 18-07.75 6

4. Powell, Chandler — Whitley County 18-05.00 5

5. Hathaway, D. — Whitley County 17-11.50 4

———

8. Eldridge, Isaac — Bell County 17-00.50 1

10. Padgett, Andrew — Middlesboro 16-06.25

11. Smith, Ethan — Pineville 14-08.25

12. Brown, Matthew — Middlesboro 14-08.00

13. Abner, Tyler — Bell County 14-06.00

Event 31 — Girls Triple Jump

1. Brown, Amber — Knox 30-04.50 10

2. Blanton, Madison — HACO 29-00.00 8

3. Short, Autumn — Pineville 28-03.50 6

4. Owens, Kassy — HACO 27-04.75 5

5. Phipps, Abby — Knox 27-00.50 4

— Hubick, Rylee — Middlesboro ND

— Hatfield, Haven — Middlesboro ND

Event 32 — Boys Triple Jump

1. Miller, Cameron — Southwestern 38-03.50 10

2. Teague, Caleb — Knox 37-09.25 8

3. Joseph, Kyton — HACO 37-02.75 6

4. Hathaway, D. — Whitley County 36-02.50 5

5. Powell, Chandler — Whitley County 36-02.00 4

———

8. Brown, Matthew — Middlesboro 32-03.75 1

9. Abner, Tyler — Bell County 29-07.50

10. Bogonko, Caleb — Middlesboro 28-03.50

Event 33 — Girls Discus Throw

1. King, Mackenzie — Harlan Ind 103-07 10

2. Carter, Malorie — Middlesboro 76-09 8

3. Pitman, Kelsie — Southwestern 71-09 6

4. Collett, Hannah — Southwestern 69-03 5

5. Brooks, Tamisha — Middlesboro 67-05 4

———

8. Long, Faith — Pineville 59-04 1

11 Woody, Lindsey — Bell County 50-03

13 Dean, Kelsey — Bell County 44-07

Event 34 — Boys Discus Throw

1. Lambo, Lucas — Knox 125-01 10

2. Brock, Evan — Middlesboro 119-00 8

3. Smith, Raleigh — CCHS 115-08 6

4. Bach, Christian — Southwestern 99-02 5

5. Willmore, Austin — Whitley County 93-01 4

———

7. Gambrel, Camron — Middlesboro 86-03 2

8. Golden, James — Pineville 82-05 1

10. Caldwell, Nick — Bell County 75-01

Event 35 — Girls Shot Put

1. King, Mackenzie — Harlan Ind 34-06.50 10

2. Brooks, Tamisha — Middlesboro 29-04.00 8

3. Pitman, Kelsie — Southwestern 27-05.00 6

4. Irvin, Toni — HACO 26-06.00 5

5. Trent, Reagan — Knox 26-01.50 4

———

6. Long, Faith — Pineville 26-01.00 3

9. Carter, Malorie — Middlesboro 23-04.00

12. Miracle, Sydney — Bell County 21-04.00

14. Woody, Lindsey — Bell County 19-10.00

Event 36 — Boys Shot Put

1. Raby, Dalton — Bell County 47-07.00 10

2. Bach, Christian — Southwestern 41-04.00 8

3. White, Jennings — CCHS 39-05.00 6

4. Lambo, Lucas — Knox 38-03.50 5

5. Brock, Evan — Middlesboro 38-01.00 4

———

6. Drake, Cameron — Middlesboro 36-07.50 3

8. Caldwell, Nick — Bell County 34-05.00 1

Women – Team Rankings – 18 Events Scored

1) Harlan County High School — 182.50

2) Southwestern High School — 132

3) Knox Central High School — 111.50

4) Middlesboro — 92

5) Bell County — 52

———

6) Pineville Track and Field — 35

Men – Team Rankings – 18 Events Scored

1) Southwestern High School 191

2) Harlan County High School 120

3) Whitley County 111

4) Knox Central High School 99

5) Middlesboro 58

———

6) Bell County 50

9) Pineville Track and Field 2

Photos by Ray Welch | Daily News Middlesboro’s boy and girl teams placed in the top five during Friday’s Tommy Smith Invitational at Knox Central High School
http://middlesborodailynews.com/wp-content/uploads/2017/04/web1_Mboro-runner-2.jpgPhotos by Ray Welch | Daily News Middlesboro’s boy and girl teams placed in the top five during Friday’s Tommy Smith Invitational at Knox Central High School

A Pineville runner leaps over a hurdle during Friday’s track meet. The Pineville girls’ team finished sixth while the boys’ team came in ninth.
http://middlesborodailynews.com/wp-content/uploads/2017/04/web1_Pville-hurdle-1.jpgA Pineville runner leaps over a hurdle during Friday’s track meet. The Pineville girls’ team finished sixth while the boys’ team came in ninth.
Middlesboro boys, girls place in top five

Staff Report

RECOMMENDED FOR YOU


6:15 am
Updated: 6:15 am. |    
Enjoy a local rare river
5:11 pm |    
Hatfield apprehended
comments powered by Disqus